Lindsey and Chukwuma perform well in Corky/Crofoot Shootout

0

Texas Tech track and field coach Wes Kittley said he expects some special performances at the Corky/Crofoot Shootout, the Red Raiders’ final home game of the regular season and their senior day.

He got a Saturday from Courtney Lindsey, even though Lindsey isn’t a senior.

The Tech junior raced down the straight at the Fuller Track Complex in a career-best and windy 10.05 seconds to win the 100-metres. Lindsey is the second Tech sprinter this season to beat 10.10 — Terrence Jones ran a 10.09 two weeks ago at a meet in Florida.

“Probably the highlight of the day for me was seeing it run 10.05 inches, really, with no wind at all,” Kittley said. “He really organized his race better than he has all year, so a very good race for him.”

The Red Raiders host the Big 12 Championships from May 13-15, and Lindsey will come into that meet trying to defend the conference title he won last year when he ran a 10.26 at the Big 12 outdoor in Manhattan. , Kansas.

On Saturday, he also anchored the Tech men’s 400-meter relay to a first-place finish in 39.12. Myles Webb, Jacolby Shelton and Ashton O’Conner raced the first three stages.

Big 12 rival Kansas State and a contingent of mostly smaller area schools joined the Red Raiders for the two-day meet, where Tech honored its seniors on Saturday.

Red Raiders sprinters and jumpers enjoyed a big weekend. Rosemary Chukwuma swept the women’s short sprints, running the 100m in 11.28 and the 200m in 22.78, both in negative winds. O’Conner won the men’s 200 in 21.10, also in a headwind.

Chukwuma’s time in the 200 m broke the school record of 22.89 set by Cierra White at the Big 12 Championships in 2013.

“Probably on the women’s side, that would be the highlight was her 200,” Kittley said.

In a tough competition in the men’s high jump, two-time NCAA champion Trey Culver jumped 7ft 5 1/4in to beat Tejaswin Shankar, a former NCAA champion from Kansas State, who finished at 7 -3 1/4. Culver, a Coronado and Tech graduate, now competes untethered.

“Trey looked great today,” Kittley said. “I think he will go to a professional meeting next week, but he looked like himself today.”

The Tech women also earned first place from Kayli Johnson in the hammer throw, Sidney Sapp in the high jump, Monae’ Nichols in the long jump, Chloe Wall in the pole vault, Kyra Young in the 1,500 meters and Sylvia Schulz in the 400 hurdles.

Schulz’s time of 57.51 was a personal best for the sophomore German and a top-20 time in NCAA Division I this season.

Wall has cleared 14 feet seven times in 2022, including four of his last five meets during the outdoor season. She finished Saturday at 14-1 1/4.

“It’s amazing how well she jumps week after week,” Kittley said. “She’s very consistent, so she’ll fight for the Big 12 (title), I think.”

The tech men also got first place from Garrett Wade in the javelin, Jalen Seals in the long jump, Chris Welch in the triple jump, Samuel Ashley in the 5,000 meters and Vashaun Vascianna in the 110 meters hurdles.

Technology graduate student Gabriel Oladipo also performed the discus and hammer throw Friday.

SHOOTOUT CORKY/CROFOOT

Friday Saturday

at the Fuller Track Complex

Final results

WOMEN

Events on the ground

Disc: 1. Annina Brandenburg, Abilene Christian, 191 feet, 2 inches; 2. Usual Seasons, Texas Tech, 182-4; 3. Kayli Johnson, Texas Tech, 166-5; 5. Kimola Hines, South Plains College, 143-5.

Hammer: 1. Kayli Johnson, Texas Tech, 168-7; 2. Kailey Roskop, Abilene Christian, 152-8; 3. Zoe Burleson, Abilene Christian, 146-7; 5. Abigail Jones, Lubbock Christian University, 138-9.

High jump: 1. Sidney Sapp, Texas Tech, 5-11 1/4; 2. Alexis Ivy, Texas Tech, 5-7 1/4; 3. Aria Tate, Texas Tech, 5-5 1/4; 4. Amaya Brown, Southern Plains, 5-5 1/4; 5. (tie) Mara Hering, Texas Tech, Grace Cunningham, Texas Tech, 5-3 1/4.

Javelin: 1. Annina Brandenburg, Abilene Christian, 155-8; 2. Maria Sotomayor, Texas Tech, 138-2; 3. Skyler Guillot, North Texas, 133-8; 5. Abigail Jones, LCU, 107-1; 6. Skyler Dempsey, LCU, 105-6.

Long jump: 1. Monae’ Nichols, Texas Tech, 22-1 1/4; 2. Ruth Usoro, Texas Tech, 21-3 1/2; 3. Ruta Lasmane, Texas Tech, 20-0 1/2; 4. Virginia Kerley, Texas Tech, 19-0 3/4.

Shot put: 1. Annina Brandenburg, Abilene Christian, 56-1 1/4; 2. Kayli Johnson, Texas Tech, 55-0 1/4; 3. Malin Smith, Texas Tech, 53-3; 4. Gatlin Field, Texas Tech, 50-3 1/2.

Triple jump: 1. Ruth Usoro, Texas Tech, 44-2 1/2; 2. Onaara Obamuwagun, 43-10 3/4; 3. Brya Brewer, Texas Tech, 41-9 1/4.

Pole Vault: 1. Chloe Wall, Texas Tech, 14-1 1/4; 2. Tommi Hintnaus, Kansas State, 13-4 1/4; 3. Ryleigh Redding, Texas Tech, 13-0 1/4; 4. Sarah Tackitt, Texas Tech, 13-0 1/4.

Current events

5,000 meters: 1. Eleonora Curtabbi, West Texas A&M, 17 minutes, 38.22 seconds; 2. Damaris Chewon, New Mexico Junior College, 17:46.97; 3. Aminata Kenyawani, Eastern New Mexico, 6:17 p.m.; 5. Binta Ka, Texas Tech, 18:46.10; 6. Sydney White, Texas Tech, 18:51.05.

3,000 steeplechase: 1. Rushell Johnson, Western Texas College, 11:57.40; 2. Jaida Lyles, New Mexico JC, 12:06.88.

Relay 400: 1. Southern Plains (Ashyiria Savage, Xazari Naylor, Joniar Thomas, Success Umukoro), 45.24; 2. AD New Mexico, 46.02; 3. North Texas, 46.81; 4. Baptist Wayland, 46.99.

1,500:1. Kyra Young, Texas Tech, 4:46.70; 2. Madelyn Merrell, LCU, 4:46.88; 3. Dorcas Kosgei, Eastern New Mexico, 4:49.80; 6. Jeniel Jones, Southern Plains, 5:00.66.

100:1. Rosemary Chukwuma, Texas Tech, 11.28 (wind: negative 0.1 mps); 2. Fatmata Awolo, unattached, 11.46; 3. Virginia Kerley, Texas Tech, 11.52; 5. Kiah Dubarry-Gay, Texas Tech, 11.71.

800:1. Joanna Archer, Texas Tech, 2:06.39; 2. Michaela Lewis, Texas Tech, 2:06.74; 3. Jennifer Martinez, alone, 2:08.55; 4. Shadae Finley, West Texas, 2:14.17.

400 hurdles: 1. Sylvia Schulz, Texas Tech, 57.51; 2. Calisha Taylor, New Mexico JC, 58.80; 3. Shenell Tucker, Southern Plains, 1:01.19; 4. Amaya Phillips, Southern Plains, 1:01.61; 6. Corlasia Scott, Southern Plains, 1:02.91.

200: 1. Rosemary Chukwuma, Texas Tech, 22.78 (wind: negative 1.4 mps); 2. Aneesa Scott, Texas Tech, 23.26; 3. Raheema Westfall, Baptist Wayland, 23.31; 5. Demisha Roswell, 24.12.

1600 Relay: 1. Texas Tech (Nayanna Dubarry-Gay, Knowledge Omovoh, Aneesa Scott, Sylvia Schulz), 3:37.27. No other finishers.

MEN

Events on the ground

Drive: 1. Gabriel Oladipo, Texas Tech, 188-foot, 6-inch; 2. Bryce Spencer, Lubbock Christian University, 175-2; 3. Jacob Mechler, Texas Tech, 170-5; 4. Konner Wood, Texas Tech, 166-2; 6. Paxton Hair, South Plains College, 163-10.

Shot put: 1. Tyler Richardson, Abilene Christian, 56-8; 2. Chris Samaniego, North Texas, 54-3 3/4; 3. Athan Huelskamp, ​​Abilene Christian, 54-1; 5. Very Rodriguez, LCU, 48-10.

Hammer: 1. Gabriel Oladipo, Texas Tech, 193-5; 2. Chris Samaniego, North Texas, 190-6; 3. Tyler Richardson, Abilene Christian, 182-11; 4. Bryce Spencer, LCU, 182-6.

Javelin: 1. Garrett Wade, Texas Tech, 219-8; 2. Bryce Spencer, LCU, 197-11; 3. Matas Adamonis, State of Kansas, 187-7; 4. Noah Tijerina, LCU, 136-9; 5. Damarcus Sneed, Southern Plains, 126-1.

Long jump: 1. Jalen Seals, Texas Tech, 24-4 1/4 (wind: 1.6 meters per second); 2. Abraham Seaneke, Ghana Athletics Association, 23-9; 3. Zachary Johnson, Baptist Wayland, 22-9 3/4; 5. Nathan Karseno, LCU, 21-8 3/4.

High Jump: 1. Trey Culver, untethered, 7-5 1/4; 2. Tejaswin Shankar, Kansas State, 7-3 1/4; 3. Kudakwashe Chadenga, Southern Plains, 7-1 1/2; 6. Jack Scarborough, 6-9 1/2.

Triple jump: 1. Chris Welch, Texas Tech, 53-2 1/4 (wind: 0.0 mps); 2. Kevin Washington, LCU, 47-7. No other entries.

Pole Vault: 1. Thomas Nieto, Southern Plains, 17-6 1/2; 2. Gary Haasbroek, Texas Tech, 16-6; 3. Rory Maguire, Texas Tech, 16-6; 4. Colton Naffziger, Texas Tech, 16-6; 5. Logan Fraley, Texas Tech, 16-0.

Current events

5,000 meters: 1. Samuel Ashley, Texas Tech, 14 minutes, 59.06 seconds; 2. Chris Korir, New Mexico Junior College, 3:06.35; 3. Bryce Boggs, Texas Tech, 15:13.01; 4. Zachary McPhee, Southern Plains, 15:22.70; 5. Luke Estes, Texas Tech, 15:29.84; 6. Walker Hendricks, Texas Tech, 4:22 p.m.

1,500:1. Butare Rugenerwa, West Texas A&M, 3:49.87; 2. Paul Sherrill, Texas Tech, 3:51.05; 3. Timothy Gregg, Texas Tech, 3:52.53; 4. Kirk Zuber, Texas Tech, 3:56.20; 5. Jaden Tumale, untethered (Texas Tech), 3:56.65; 6. Noah Villarreal, LCU, 3:57.12.

400 Relay: 1. Texas Tech (Myles Webb, Jacolby Shelton, Ashton O’Conner, Courtney Lindsey), 39.12; 2. Kansas State, 40.70; 3. New Mexico JC, 41.76.

110 hurdles: 1. Vashaun Vascianna, Texas Tech, 13.73 (wind: negative 0.7 mps); 2. Maliek Kendall, Texas Tech, 13.87; 3. Taylor Rooney, Texas Tech, 13.98; 4. Chris Robinson, Southern Plains, 14.14; 5. Justin Guy, Southern Plains, 2:19 p.m.; 6. Denim Rogers, Texas Tech, 14.23.

400:1. Jeremy Bembridge, Southern Plains, 45.55; 2. Kyle Gale, Kansas State, 45.99; 3. Antonio Hanson, Kansas State, 46.24; 4. Shevoie Reid, Southern Plains, 46.59; 5. Hossam Hatib, Southern Plains, 47.00; 6. Miguel Nicholas, West Texas, 47.22.

100: 1. Courtney Lindsey, Texas Tech, 10.05 (wind: 0.1 mps); 2. Chaunzavia Lewis, Southern Plains, 10.34; 3. Samir Williams, North Texas, 10:44 a.m.

800:1. Aron Tanui, Southern Plains, 1:48.14; 2. Mehdi Yanouri, Southern Plains, 1:49.95; 3. Owen Likins, Texas Tech, 1:49.98; 4. Reymond Bueno, Wayland Baptist, 1:51.03; 5. Dwight Mason, Southern Plains, 1:51.81; 6. Dennis Kiptoo, Wayland Baptist, 1:53.89.

400 hurdles: 1. Chris Robinson, South Plains, 49.18; 2. Malik Metivier, Texas Tech, 49.56; 3. Noah Burton, Texas Tech, 52.77; 5. Nelvin Appiah-Konadu, Southern Plains, 54.72.

200: 1. Ashton O’Conner, Texas Tech, 21.10 (wind: negative 0.6 mps); 2. Davonye Jones, North Texas, 9:20 p.m.; 3. Karlington Anunagba, North Texas, 21.26; 5. Brenden Strickland, Baptist Wayland, 21.69.

1600m Relay: 1. Kansas State (Sean Wilson, Kyle Gale, Tim Lambert, Antonio Hanson), 3:06.19; 2. Southern Plains (Evaldo Whitehouse, Chaunzavia Lewis, Kimar Farquharson, Shevoie Reid), 3:06.63; 3. Wayland Baptist (Reymond Bueno, Reggie Mouton, Case Drum, Che’ Lara, 3:14.46.


Source link

Share.

Comments are closed.